Taşıma Kolisi Çeşitleri

Koli Fabrikam Blog

Taşıma Kolisi Çeşitleri

Ofis, büro ya da bir evin taşınmasında en önemli ve oldukça kritik noktalardan birisi de kuşkusuz kolileme işlemidir. Taşıma kolisi ise bu noktada son derecede hayat kurtarıcı bir araç olabilmektedir. Her ne kadar farklı boyutlarda üretilse de temelde taşıma koli çeşitleri ihtiyaçlar için en önemli üç tür karton taşıma kolisi vardır: oluklu mukavva, mukavva ve hasır karton.

Oluklu Mukavva Taşıma Kolisi

Oluklu Mukavva, bilinen ismi ile Karton Kutular, çoğu nakliye işlemlerinde kullanılan kartondur! Tipik oluklu mukavva üç katlı konstrüksiyondan yapılır, ortada sıkıştırılmış dalgalı, oluklu bir oluk tabakası olan iki düz dış yüzeyden oluşmaktadır.

Oluklu mukavva, kesilmesi, bükülmesi, katlanması ve delinmesi kolay olduğu için proje inşaatı için mükemmeldir, ancak oldukça yüksek bir mukavemet / ağırlık oranına sahiptir. Bu güç, oluklu iç duvarda bulunan sabit kemerlerden kaynaklanmaktadır.

Oluklu mukavvadan üretilen koli kutularının da türleri şunlar vardır:

  • Tek yüz kurulu
  • Tek cidarlı çift yüzlü levha, namı diğer '3 katlı'
  • AB flütlü çift duvar panosu, namı diğer '5 katlı'

Oluklu mukavvadan yapılmış çok sayıda farklı kalınlık vardır. En yaygın olanları 'A', 'B', 'C', 'D', 'E' ve 'F' yivli harflerle belirtilir. En tipik nakliye kutularında kullanılan en yaygın olanı, 3/16" (4,8 mm) kalınlığındaki 'A' oluğudur. Örneğin, Nintendo Labo kitlerindeki ince karton, 1/16" (1,6 mm) kalınlığında E-flüttür.

Kâğıt Karton Koli

Kâğıttan yapılan karton koliler 'Sunta' olarak da adlandırılmakta olup bir not defterinin arkasındaki kalın bir formda bulunabilen veya daha ince bir formda oluşturan tek katlı kartondur. Mısır gevreği gibi genelde gıda ürünlerinin kutulandığı kutulardır. Mukavva koli ya da oluklu mukavvanın gücüne sahip değildir, ancak bükülmesi ve katlanması çok daha kolaydır, bu da onu küçük "kâğıt işi" kutular oluşturmak için ideal hale getirir. Karton ayrıca ambalaj kâğıdı, kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı rulolarında bulunanlar gibi tüplerin yapımında da kullanılır.

Mat Taşıma Kutuları

Paspas tahtası ya da Mat tahta olarak adlandırılan resim çerçevesi paspasında kullanılan malzemedir. En az bir düz tarafı olan çok katlı, kaplamalı bir suntadır.

Taşıma Kolisi Ölçüleri

Çeşitli amaçlar için kullanılan taşıma kolileri genel itibari ile mini, küçük, orta ve büyük boyutlarda üretilmektedir. Bu taşıma kolilerinin ölçüleri ise şu şekilde özetlenebilir:

Mini Boy (30 x 20 x 20): çok küçük ölçülere sahip ürünlerin paketlenmesinde kullanılan mini boy koliler 30 – 20 – 20 cm ölçülerinde üretilmekte olup, genel itibari ile çatal, bıçak, bardak, tabak gibi malzemelerin taşınmasında kullanılmakta.

Küçük Boy (40 x 30 x 30): Mini boy koli kutularından biraz daha büyük olan küçük boy koliler 40 – 30 – 30 cm boyutlarında üretilmektedir. Genellikle kıyafet, küçük ev aletleri, ayakkabı ve benzeri boyutlardaki eşyaların taşımasında kullanılmaktadır. Küçük boy koliler çift oluklu mukavva kartondan TSSSS B+C dopel kalitesinde üretilmektedir.

Orta Boy (60 x 40 x 40): Daha büyük eşyaların taşınmasında kullanılan orta boy koliler özellikle ofis malzemelerin taşınmasında sıklıkla kullanılır. Evden eve nakliyat işlemlerinde sıklıkla tercih edilen bir koli çeşididir. B+C dalgadan oluşan bu koliler çift oluklu mukavvadan üretilmekte olup TSSSS depo kalitesinde olup 20 kg ağırlığa dayanıklıdır.

Büyük Boy (80 x 50 x 50): Ebatlarından da anlaşılacağı üzere oldukça büyük eşyaları taşımak amacıyla üretilen ve kullanılan bu koli tipi diğer koli çeşitlerinden üst kalitede üretilmektedir. 30 kilogramlık ağırlığa dayanıklıdır.

Taşıma Kolisi Çeşitleri

Ofis, büro ya da bir evin taşınmasında en önemli ve oldukça kritik noktalardan birisi de kuşkusuz kolileme işlemidir. Taşıma kolisi ise bu noktada son derecede hayat kurtarıcı bir araç olabilmektedir.
Yayın Tarihi: 01.11.2022
Whatsapp Mesaj Gönder