Koli Bandı Nedir, Ne İşe Yarar?

Koli Fabrikam Blog

Koli bandı günümüzde karton kutu ve koli paketleme işlerinde yaygın olmak üzere birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Koli bandının icadı 1900’lü yılların ortalarına dayanmaktadır. Koli bantları güçlü yapısından dolayı savaşlarda askeri araçlarda ve eşyalarda kısa süreli tamir malzemesi olarak bile kullanılmıştır. Koli bandının bahsettiğimiz gibi günümüzde en yaygın kullanım alanı karton kutu ve koliler içindir ancak bunun yanında çadır gibi malzmelerin yapıştırılmasında da kullanılmaktadır. Temel olarak özetle kargoların paketlenmesi veya kalıcı/geçici olarak bir malzemeyi bir yere tutturmak, sabitlemek için koli bandı kullanılır.

Koli Bandı Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Bir malzemenizi saklamak için, farklı ürünlerinizi kargolarken paketleme esnasında, bazen ufak bazen de büyük yırtıkların kapatılmasında bant kullanımı en pratik çözümdür. Daha güçlü ve işlevsel olduğu için genellikle de koli bantları tercih edilmektedir. Koli bandının çeşidi, kalitesi kullanıcı için merak uyandıran ve önemli bir unsurdur zira yapılarından dolayı koli bantları her yüzeye tutunmayabilir, bu sebeple özel üretim koli bantları bu noktada devreye girer. Koli bantlarının çeşitleri ömür olarak, sıcaklık soğukluk dayanıklılığı olarak, tutkal farkı veyahut el ile koparılabilme olarak farklı sınıflandırılır. Koli bantlarının çeşitlerini kullanıcının yararına olacak şekilde iki ana alt başlık altında inceleyebiliriz.

1. Akrilik Koli Bandı Nedir?

Genellikle plastik ve/veya naylonları herhangi bir yüzeye tutturmak için kullanılan bant türü akrilik koli bandı türü olarak bilinir. Akrilik koli bantları diğer koli banlarına göre daha kısa süreli plastik ve naylon sabitleme işlerinde kullanmak için birebirdir. Bu bantlar yapısı gereği su bazlı bir akrilik tutkalı kullanılarak üretilmiştir ve renkleri genel olarak şeffaf, beyaz ve opaktır. Akrilik tutkalı doğal bir yapıştırıcı olduğundan dolayı üretim aşamasında ekstra bir kimyasal maddeye ihtiyaç duyulmaz. Ayıca bu güçlü yapışma imkânı sunan akrilik bantlar termal ve ultraviole bozulmalara karşı yüksek direnç gösterdiği bilinmektedir.

· Sıcak havalarda çok daha etkili olan akrilik koli bantları, havanın soğuması durumunda veyahut soğuk havalarda kullanılması durumunda yerinden çıkabilir.

· Bu yüzden sıcak ortamlarda veya sıcak ortamlarda tutulmak istenen kolilerin bantlanmasında bu tür koli bandı daha çok tercih edilmektedir.

· Hızlı yapışma gücü olan bu akrilik bantları koparmak oldukça zorduk. Bu yüzden genellikle koli bandı makinası ile kullanılması tavsiye edilir.

2. Hot-Melt Koli Bandı Nedir?

Hotmelt koli bantları her alanda kullanılabileceği gibi genellikle nakliye, depolama, kargo kolileri ve karton kutuları, basit veya kompleks ambalajlar için kullanımı yaygındır. Hızlı ve güçlü tutma yapısı olan bu bant çeşidi çok geniş bir sıcaklık aralığına (-18 °C – 40 °C) sahiptirler. Bundan dolayı hem yazın hem de kışın fazlasıyla tercih edilen bir koli bandı türüdür. Ayrıca bu hotmelt koli bantları koli bandı makinesi olmaksızın kolaylıkla koparılabilir. Bu bant çeşidinin farklı renkleri mevcuttur ve termoplastik yapısı sayesinde kolaylıkla sertleşmektedir.

· Hotmelt koli bantlarının üretimi özel bir teknoloji ile yapılmaktadır, kolaydır ve hızlı üretilmektedir.

· Bu tip bantların yapımında hotmelt tutkalı denilen yapışkan malzeme kullanılmaktadır ve aşırı yüksek sıcaklıklarda bulundurulmadıkça 2-3 yıl raf ömrüne sahiptir.

· Üretimi kolay olmasından dolayı hotmelt bantları istenilen uzunlukta ve aynı şekilde farklı genişlikte üretilebilmektedir.

Koli Bandı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koli bandı seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında hangi amaçla kullanılacağı gelir. Koli bantları uzaktan birbirlerine çok benzeseler de aslında farklıdırlar. Bu yüzden ihtiyaca göre koli bandı seçmek için o bölgedeki havanın durumu bile önemlidir. Ayrıca uygun koli bandını seçmek size emek ve para kaybını önleme açısından yardımcı olacaktır. Sitemizi ziyaret ederek veyahut bizlerle iletişime geçerek işinize en uygun koli bandını seçmenizde yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Koli Bandı Nedir, Ne İşe Yarar?

Koli bandı günümüzde karton kutu ve koli paketleme işlerinde yaygın olmak üzere birçok alanda kolaylık sağlamaktadır.
Yayın Tarihi: 11.11.2022
Whatsapp Mesaj Gönder