Koli Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koli Fabrikam Blog

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan koli bantları, Koli Fabrikam bünyesinde en çok satılan ofis yapı market ürünleri arasında yer almaktadır. Peki, koli bandı satın alırken nelere dikkat etmek gereklidir? Koli Fabrikam ekibi olarak, bu yazımızda koli bandı seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Koli Bandı Nedir?

Koli bandı, en sık kullanılan paketleme ve ambalajlama ürünlerinden birisidir. Bir tarafında özel bir selüloz bulunan koli bantları, paketleme ve ambalajlama işlemlerinin dışında da pek çok yapıştırma ihtiyaçlarına oldukça pratik çözümler sunmaktadır. Kullanıldıkları alanlarda basınca karşı oldukça dayanıklı yüzeyler oluşturan koli bantları, kolilenen nesneleri dış etkenlerden korur ve istenilen yere taşınmasını kolaylaştırır.

Farklı malzeme ve ebatlarda imalatı yapılan koli bantları, hemen tüm işletmelerin sabit giderleri arasında yer almaktadır. İş hayatında sıkça kullanılan bu ürünler, taşınma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Yerine göre sarma, yapıştırma ya da paketleme işlerini kolaylaştıran bu ürünler arasındaki farklılıkları bilinirse, ihtiyaçlara en uygun koli bandı kolayca seçilebilir.

Koli Bandı Özellikleri Nelerdir?

Koli bantlarının birbirinden farklı ve çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibdir:

  • Koli bantları, oldukça pratik ve fiyat açısından da uygun bir bant çeşididir.
  • Koli bantları, diğer standart ve ince bantlara oranla daha güçlü ve kalın olmasından dolayı çeşitli alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Koli bantlarının koyu ve açık ton renkleri bulunmaktadır.
  • Koli bantları, taşınma esnasında sıklıkla kullanılan bir üründür.
  • Koli bantları oldukça güçlü ürünlerdir ve bu sebepten ötürü, paketleme açısından oldukça etkilidir.
  • Taşınma dışında firmaların ya da şirketlerin ürünlerinin paketlenmesinde de koli bandı sıklıkla tercih edilmektedir.

Koli bandı seçerken dikkat etmeniz gereken etkenler ve unsurlar bulunmaktadır. Bu etkenler ve unsurlar aşağıdaki gibi başlıklar halinde açıklanmıştır.

İhtiyacınıza En Uygun Olan Koli Bandını Seçmelisiniz!

Koli bantları her ne kadar birbirlerine benzeseler de aralarında bazı önemli farklar bulunmaktadır. Koli bandı alışverişlerinizde kullanım amacınız esas belirleyici olacaktır. Aynı zamanda, gönderi ve paketleme yapacağınız ürünlerin dayanıklılık süresi ve dış etkenlere karşı direncini de göz önünde bulundurmalısınız. Ortamın iklim ve sıcaklık koşulları da bu bağlamda oldukça önemlidir. İhtiyacınıza en uygun olan koli bandını seçerseniz, gereksiz para ve emek kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Piyasa en yaygın olarak üretilen üç koli bandı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında holmelt koli bandı, akrilik koli bandı ve solvent koli bandı yer almaktadır.

Hotmelt Koli Bantları

Hotmelt koli bantları, sıcak eriyik tutkal teknolojisiyle üretilen bantlar arasında yer almaktadır. Holmelt koli bantlarının enleri 25-100 mm, kalınlıkları 30-50 mikron, uzunlukları ise 40-100 metre arasında değişebilmektedir. Çevrede sıkça karşılaşılan baskılı koli bantları, genel olarak bu bantlardan üretilmektedir. 60 derece ısıya kadar dayanıklı olan holmelt koli bantlarını elinizle kolayca kopartabilirsiniz. Aynı zamanda bu bantları yüzeye uygulamak için fazla basınç uygulamanız gerekmez. Hava değişimlerine oldukça duyarlı olan holmelt koli bantları, yüksek ısıya maruz kalmadıkları sürece 3-4 yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

Akrilik Koli Bantları

Akrilik koli bantları, akrilik yapıştırıcıdan üretilmektedir. Bu koli bandı çeşidi, naylon ve plastik yüzeylerde sıklıkla kullanılmaktadır. Hızlı yapışma ve güçlü bir tutuculuk özelliğine sahip olan akrilik koli bantlarını el ile kopartmak oldukça zordur. Akrilik koli bantları, naylon ve plastik yüzeyler için oldukça etkili olduğu gibi paketleme ve ambalajlama işlemleri içinde oldukça uygundur.

Solvent Koli Bantları

Solvent koli bantları, doğadan elde edilen reçinenin solventle inceltilip, film üzerine sürülmesiyle elde edilen koli bandı çeşididir. Solvent koli bantları, PVC yüzeyler ve soğuk zincir ürünlerin ambalajlanması için uygun özelliklere sahiptir.

Koli bantları hakkında daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Koli Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koli bantları, paketleme, taşıma ve aktarım işlemleri için olmazsa olmaz ürünlerden birisidir. Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, koli bantlarına mutlaka ihtiyaç duyulmaktadır.
Yayın Tarihi: 17.10.2022
Whatsapp Mesaj Gönder