Karton Koliler Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilir?

Koli Fabrikam Blog

Oluklu kutular, yiyecek ve içecek ürünlerinden elektroniğe kadar her şeyi taşımak için kullanılır. Son derece güvenilir olan bu kutular hafif görünmelerine karşın belirli bir ağırlığa kadar taşıma yapabilmektedirler. Karton koliler yapılarından da anlaşılacağı üzere tipine göre farklı ağırlıklara kadar dayanıklı olabilmektedirler. Örneğin tek yüzeyli karton kolilerin taşıdığı ağırlık miktarı ile çift yüzeyli karton kolilerin dayanabildiği ağırlık miktarı farklıdır. Bu karton kolilerin üretildiği oluk yapısına bağlı olarak değişir.

Oluklu Kutular Nelerdir?

Oluklu kutular, nişasta bazlı bir yapıştırıcıyla birbirine bağlanan üç kat kartondan yapılır. Bu kutular hem hafif hem de dayanıklıdır, bu da paketlemeyi ve nakliyeyi verimli bir süreç haline getirir. Oluklu kutular da biyolojik olarak parçalanabilir ve enerji tasarrufuna yardımcı olur. Bu kutular, malları taşımak için güvenli ve emniyetli bir yol sağlarken, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tip ve stiller vardır. Her stil farklı miktarda ağırlık tutabilir.

Oluklu Kutuların Özellikleri:

  1. Oluklu mukavva, yüksek mukavemetli, dayanıklı mukavvanın büyük bir kısmını oluşturur ve kesinlikle taşıma endüstrisinde kullanılan en popüler mukavvadır. Oluklu mukavva, bir çeşit "sandviç" tasarımında üretilmiştir.
  2. Bir tarafta ağır hizmet tipi bir astar levhası yerleştirilir ve bunun üzerine oluklu bir karton parçası yapıştırılır. Daha sonra, üstüne başka bir astar levhası yerleştirilir ve tüm levha tek bir levha halinde preslenir.
  3. Bir karton parçasına bakıp dalgalı, havadar bir iç yapı görürseniz, oluklu mukavvaya bakıyorsunuz demektir. Üç katmanlı tasarımı nedeniyle, oluklu mukavva tek başına kartondan çok daha güçlüdür- genellikle 3-4 kat daha güçlüdür ve ağırlığına göre inanılmaz dayanıklılık ve esneklik sağlar. Bu gücün bir kısmı, oluklu mukavvanın kendisini yapmak için kullanılan malzemelerden gelir.
  4. Üç katmanlı tasarımı nedeniyle, en yüksek kalitede oluklu mukavva, yumuşak ahşap dış kaplama levhaları ve iç kısımda sert ahşap oluklu mukavva sunar. Bu malzeme kombinasyonu, sert iç oluk kartonun formunu korumasına yardımcı olduğu ve daha yumuşak, daha esnek dış astar levhaları tarafından kesilme ve hasara karşı korunduğu için maksimum mukavemet sağlar.

Oluklu Kutu Çeşitleri

Kutular, tek duvardan üçlü duvar stiline kadar çeşitlilik gösterir ve hepsinde, boyuta bağlı olarak farklı tipte oluklu mukavva bulunur. Yivler, kutunun temeli görevi görür ve bir kutuyu oluklu yapan şeyin ana faktörüdür. Olukların kalınlığı, A oluğu en kalın ve F oluğu en ince olacak şekilde değişir. C flüt, nakliyede kullanılan en yaygın tiptir ve 3.5 ila 4 mm kalınlığındadır.

Oluklu Karton Koliler Ne Kadar Ağırlığa Dayanabilirler?

Bu kutuların ne olduğunu gözden geçirdiğimize göre, nihayet ne kadar ağırlık taşıyabileceklerine bakabiliriz. Oluklu kutular çok güçlüdür, ancak bu sorunun cevabı, kullandığınız kutunun boyutuna ve türüne bağlı olacaktır.

  • Tek cidarlı kutu 9 – 54 kg,
  • Çift cidarlı kutular 36 – 81 kg,
  • Üç cidarlı oluklu kutular 111 - 136 kg arasında tutabilir.

Kutular göründüğünden çok daha güçlüdür ve aslında kalite kontrol sürecinin bir parçası olarak bir dizi test yöntemine tabi tutulur. Tüm bunlar şaşırtıcı gelebilir, ancak mallara herhangi bir zarar gelmesini önlemek için paketleme işlemi sırasında her bir kutu tipinin ne kadar güçlü olduğunu bilmek yardımcı olur.

Paketlemede Oluklu Karton Koliler

Oluklu kutular hafif görünebilir ve bazıları küçük bile olabilir, ancak hepsi son derece güçlüdür. Orta boy bir kutu 0,1 kg hemen altında ağırlığa sahip olduğundan, bu kutuların ağırlığı neredeyse hiç yoktur. Hafiflik hissi, oluklar veya oluklar daha fazla hava alanı yaratmak için tasarlandığından, yapılarının bir parçasıdır. Bu alan, taşıma sırasında kutunun içindekiler için bir yastık görevi görür. Sadece dayanıklı değiller, aynı zamanda tekrar tekrar kullanılabilirler.

Oluklu bir kutunun ömrü çok uzundur ve her kutunun ne kadar tutabileceğini anlamak, yalnızca yaşam döngüsünü ilerletmeye yardımcı olacaktır. Bu karton kutular, eşyaların taşınmasını kolaylaştırır ve paketlerini açarken parçalamadığınız sürece sonsuza kadar dayanabilir!

Karton Koliler Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilir?

Oluklu kutular, yiyecek ve içecek ürünlerinden elektroniğe kadar her şeyi taşımak için kullanılır.
Yayın Tarihi: 07.11.2022
Whatsapp Mesaj Gönder