Karton Koli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koli Fabrikam Blog

Çeşitli karton ambalaj biçimleri arasında karar verirken dikkate alınması gereken birkaç özellik vardır. Bu özelliklere dikkat ederek taşıma kolilerinizi ve kutularınızı seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. İşte karton koli seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Ambalaj Ağırlığı: Karton ile paketlenecek olan ürünün ağırlığı çok önemlidir. Seçeceğiniz karton kolilerin üretildiği malzemeye göre belirli ağırlıklara karşı dayanıklık sağlar. Bu sebeple doğru ürün ağırlığı için doğru karton koliyi seçmediğiniz durumda taşıma esnasında kutu ve dolayısıyla içerisindeki eşyanız zarar görebilir.
  • Islanma İhtimali: Taşımayı yapacağınız durumda ıslanma ihtimali varsa eşyalarınızı ona göre düzenlemeniz ve karton kutunuzu da ona göre seçmelisiniz. Kartonun ıslanmasını önlemek için laminasyon önlemleri almaya dikkat etmeniz gerekir.
  • Ambalaj Baskısı: Kurumsal bir çalışma yapıyorsanız ve sürekli bir yerden bir yere bir şeyler taşıma durumunuz bulunuyorsa eğer kullandığınız kolilerinizde özel baskı yapabilirsiniz. Karton kolilerin üzerine baskı yapılması diğer pazarlama araçlarından farklı olarak akılda kalıcılığı çok daha kolaydır.

Standart Karton Koli Çeşitleri

Pek çok kişi, çeşitli kutu türleri ve bunları ambalaj endüstrisinde tanımlamak için kullanılan değiştirilebilir terminolojiden dolayı kafa karıştırmaktadır. Lojistik sektöründe kullanılan karton koliler ile ev ya da ofislerde kullanılmak üzere üretilen standart karton koliler arasında az da olsa farklılık vardır. Bu farklılık temelde kullanım alanına ve taşınacak malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak bununla birlikte karton koliler üç temel stilde üretilmektedir.

1. Katlanır Kartonlar
Katlanır kartonlar (karton koliler veya kağıt ambalaj kutuları olarak da bilinir), perakendecilerde bulunan en standart kutu türleri arasındadır. Bu, bir mısır gevreği kutusuna veya süt kutusuna benzer bir katlanır kartondur.

2. Sert Kutular
Sert kutular (kurulum kutuları olarak da bilinir), katlanmadıkları veya çökmedikleri için katlanabilir kartonlardan daha dayanıklıdır. Her zaman olmasa da sıklıkla, yüksek algılanan kaliteye sahip üst düzey ürünler için kullanılırlar. Ayrıca, içindeki mallar özellikle ağır olduğunda ve ek destek gerektirdiğinde de kullanılırlar.

3. Oluklu Kutular
Oluklu kutular (oluklu mukavva, harmanlanmış mukavva olarak da bilinir), yeni bir eve taşınırken mallarınızı depolamak veya paketlemek için yaygın olarak kullanılan kahverengi karton kutulardır. Oluklu mukavvada üç katman yaygındır. Yapısı, iki dış pürüzsüz yüzey arasına sıkıştırılmış kıvrımlı veya oluklu bir katmanlı yapıdır.

Karton Ambalaj Yapısı

Karton Ambalaj Çeşitleri Gereksinimlerinize bağlı olarak üretilmiş farklı karton koliler de vardır.

Tek Yüzlü Karton Koli

Karşılaşacağınız en yaygın karton ambalaj türü, tek yüzlü kartondur. Bu sadece oluklu mukavvadır ve oluk tabakasının diğer tarafında ardışık ikinci bölüm yoktur. Bu paketleme tarzı, taşıma sırasında çarpışmamaları veya kırılmamaları için sıklıkla kullanılır.

Tek Duvarlı Karton Koli

Bu, birçok farklı karton ambalaj ve nakliye kutusunda kullanılan standart oluklu mukavvadan üretilmiş karton kolilerdir. Ortasında bir sıra yiv bulunan iki düz duvarı vardır. Bu, kutularda yaygın olarak kullanılan karton türüdür, yalnızca bir oluklu katmanla bile oldukça sağlam olabilir.

Çift Duvarlı Karton Koli

Çift duvarlı karton koli, elbette, en dıştaki iki katman arasında fazladan bir yiv katmanı sağlar. Bu sadece panoyu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda içinde depolanan her türlü mal için ek güvenlik sağlar.

Üç Duvarlı Karton Koli

Üç duvarlı karton koli, tahmin edebileceğiniz gibi, iki dış duvar arasında 3 seviye yiv içerir. Yalnızca otomobil parçaları veya büyük ev aletleri gibi aşırı ağır nesneler, bu benzersiz oluklu mukavva ambalaj türünü gerektirir. İki dış duvar arasında dört, beş hatta daha fazla oluklu mukavva bile bulunmaktadır. Öte yandan bu tür karton ambalajlar son derece nadirdir ve yalnızca nadir durumlarda kullanılır.

Oluklu Mukavva

Oluklu mukavva, her iki tarafında düz bir dış yüzeye ve yiv olarak bilinen orta alanda kıvrımlı bir yüzeye sahip üç katmanlı bir malzemedir. Malzemenin dalgalı merkezi onu güçlendirerek ağır şeyleri kırılmadan veya çökmeden tutmasını sağlar. Oluklu mukavva, paketleme gereksinimlerine göre daha güçlü veya daha zayıf kartonları barındırmak için çok sayıda genişlikte üretilmektedir. Oluklu mukavva boyutları genellikle harflerle gösterilir. Ortadaki oluk yüzeyindeki dalgaların genişliği ve frekansı boyutu belirler.

Petek Karton

Bu, daha az kullanılan bir karton ambalaj türüdür, ancak sağlamlığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu mukavvanın uzunluğu çok sayıda oluklu mukavva katmanından oluşur ve bunların tümü, tahtanın genişliğini oluşturmak için her iki kenarda çok katmanlı bir kâğıt tabakasıyla sarılır. Paletleri ve diğer ticari gereksinimleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Karton Koli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli karton ambalaj biçimleri arasında karar verirken dikkate alınması gereken birkaç özellik vardır.
Yayın Tarihi: 14.11.2022
Whatsapp Mesaj Gönder